Klima Arızaları

Klima arızalarının en çok boy gösterenlerini siz müşterilerimiz için bu sayfamızda sunma gereği duyduk.

Klimanız Soğutmuyor ise;

– Öncelikle klimanın ne derece soğuttuğunu kontrol etmelisiniz. Çünkü; klimanız az dahi olsa soğukluk veriyorsa gazından kaynaklı bir problem olabilir. Klimanın gazı nasıl biter ? neden biter ? diye sorular oluştuysa kafanızda hemen cevaplamış olalım.

Klimanın dış ünitesi ile iç ünitesinin arasında kalan borular bakır maddesinden yapılmıştır. Bu borular zamanla içinden geçen gazın soğukluğu, dışarıda ki sıcaklık ile temas halinde olmasından dolayı zaman ile yapıranmakta ve kılcal çatlaklar oluşmaktadır. Bu durumda cihazda gaz kaçağı tespit edilmeli, öncelikle gaz kaçağı giderilerek gaz sarjı yapılmalıdır. Şayet hiç soğutmuyor ise, cihazın kompresörünün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir, şayet kompresör çalışmıyor ise, bununda bir kaç sebebi olabilir. Teknik servis sorumluları hariç cihazı sökmeden tespit yapmak yanlış ve tehlikeli olacaktır bu yüzden servisimizi aramanız gerekmektedir.

Klimanız Su damlatıyor ise;

– Klimanızın su akıtmasının en büyük sebebi, su tavası dediğimiz klimanın iç ünitesinin yoğunlaştırdığı suyun dışarı atıldığı oluktur. Şayet olukta çatlak olması durumunda cihazınız su akıtacaktır.

– Su damlatmasının ikince önemli sebebi ise yanlış montaj’dır. Yanlış montajdan kastımız, kurulum esnasında iç ünitesinin yamuk olarak montajlanmasıdır. Yamuk olması durumunda su gideri tıkanır ve cihaz su akıtmaya devam eder.

Klima Montajı Nasıl yapılmalı ?

– Klima montajının en önemli faktörlerinden bir tanesi uzman personeller tarafından yapılmasıdır. Aksi takdirde klimanızın boruları kıralabilir, elektrik bağlantıları yanlış yapılarak cihazınızın kartı patlatılabilir veya kompresörü yanabilir,yamuk montaj gerçekleşirse su akıtabilir, klimanın gazı kaçırılabilir.. Tüm bu saydıklarımızın dışında pek çok olumsuz olay ile karşılaşılabilir ve bu durumlarda karşısında daha büyük sorunlar meydana gelebilir. Bu durumda klimanıza büyük hasarlar, yani büyük maaliyetlere sebep olabilir. Sizde bu durumdan kaçınarak deneyimli bir ekip ile montaj işlemini gerçekleştirin.

Klima Bakımı nasıl olmalı ? Kimler tarafından senede kaç defa tekrarlanmalı ? Periyodik bakım şart mı ?

– Klimalar sıcak zamanlarda ki en büyük dostunuzdur.Özellikle iş yerlerinde, ofislerde çalışanlarınız adına büyük önem taşır. Bu yüzden sürekli çalışan klimalara periyodik bakım şarttır. Klima bakımı denilince aklınıza pek çok gereksiz detay gelebilir fakat son derece önemli bir durumdur. Çünkü; Bir mağaza düşünün gün içerisinde binlerce insanın tenefüs ettiği havayı düşünün. Klimanın çalışma prensipleri gereği iç ünitesi içeride ki havayı içine çekerek ortamda ki nemi düşürür. Bu esnada binlerce insanın soluğu hava klimanın ızgalaralarından geçer. Bu durumda havada ki tüm bakteri ve mikroplar klimanızın iç ünitesine toplanır ve sirkülasyon gereği ortama tekrar verilir. Bu durumda gün içinde tüm bakteri, toz gibi partiküller müşterilerce tekrar solunduğunda hasta eder. Aynı zamanda klimanın soğuttuğu ortamda insanların bağışıklık sistemi de zayıflar ve hasta olması kolaylaşır. İşte bu tür sebepleri si çoğaltabilirsiniz. Bu yüzden klima bakımı çok çok önemlidir. Tehlike ve hastalık saçmaktadır. Bu tip yoğun iş yerlerinde gerekirse aylık, hatta haftalık bakımlar yapılmalıdır. Aksi halde kullanıma bağlı olarak 3 ayda,6 ayda ve senelik olarak bakımlar gereklidir.

– Klima bakımları kesinlikle uzmanlar tarafından yapılmaldır. Sağlıklı olan bakım, iç ve dış ünitenin sökülerek cihazın atölyede temizlenmesi işlemidir. Hem iç ünite hem dış ünite bu temizliğe dahil edilmelidir. Fakat sık bakım yapılan iş yerlerinde sadece iç ünite ebaplarının özel klima temizleme sıvısı ile temizlenmesi de yeterli olacaktır. Özel sıvı antibakteriyel özellikte olup sağlığınız açısından son derece güvenlidir.