(216) 370 44 57 – Arçelik Beko Servisi

Klima Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Klima Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Sıcak havalarda konforlu olabilmek ve randımanlı çalışabilmek için kullanılan klimalar bu arada sıhhatimiz açısından ciddi meselelere da kapı aralayabiliyor. Klima yoluyla bulaşan en ehemmiyetli hastalık “klima hastalığı” olarak da adlandırılan “lejyoner hastalığı”.

Lejyoner Hastalığı öncelikle 1976 seneninde Pensilvanya Lejyonerlerinin yaptığı bir toplantıda bulunan kişilerde görülmüş ve toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığı belirlemiştir. Lejyoner hastalığı, Legionelle Pneumophilia isimli bir bakterinin yol açtığı bir zatürredir.

Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda çoğalıp buralardan ortam havasına dağılmaktadır. Salgınlar sıklıkla otel ve hastanelerde olmakla beraber, tek tek olaylar olarak da bildirilmiştir. İnsandan insana bulaştığı görülmemiştir. Akciğerlere girişi için tespit eden en ehemmiyetli yollar, solunum aletleri, havalandırma sistemleri ve hastanelerde solunum yollarına uygulanan birtakım işlemlerdir.

Dolayısıyla, klimatize büyük otel ve işyerlerinde çalışanlar, havalandırma işlerinde çalışan kişiler ve sıhhat personeli rizikolu gruplardır. Bakteriyi alan kişinin vücut direnci de hastalığın oluşmasında ehemmiyet taşır, şeker hastaları, alkolikler, kemoterapi hastaları, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olan kişilerde oluşumu daha yüksek oranlardadır. En yaygın kolaylaştırıcı etmen sigara içilmesidir.

Bu hastalarda tipik zatürreden değişik olarak, akciğere ait yakıntılar ön tasarıda değildir. Yaygın adale ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş ön tasarıdadır. Bunun yanı sıra, başlangıçta kuru öksürük hastaların önemli bölümünde görülür, bulantı kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtileri da yaygındır, bunlara ek olarak ajitasyon, konsantrasyon bozukluğu ve hem de koma dahi görülebilir.

Hastalığın teşhisinde birtakım serolojik laboratuar belirtileri yardımcı olabilir. Rehabilitasyonu uygun doz ve müddet ile uygulanacak antibiyotiklerle yapılır.

Klimaları yoğun olarak kullandığımız şu günlerde, yukarda söz edilen belirtileri kolay bir gribal enfeksiyon olarak değerlendirmeyi, bunun klimaya bağı bir zatürre olabileceğini akılda bulundurup tetkikler için uzman bir doktora müracaat etmekte yarar var.

Bu hastalık dışında, bilhassa iyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek küf mantarlarının alerjik rinit ve alerjik astıma neden olabileceği de unutulmamalı.

Araçlardaki klimaların doğru kullanılmaması da sinüzit, kulak irinleri ve yüz felci gibi meselelere kapı aralayabilmektedir. Bu yüzden araçlarda klima kullanırken havanın dolaysız yüze ve göğse değil, ön cama doğru yönlendirilmesi bu meselelerin oluşmasını engelleyecektir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.